három lányból álló csoport

Mik a faggyúmirigy túltermelés okai?

Elmondunk mindent, amit a faggyúról tudni kell, hogy mik a faggyúmirigy túltermelés okai, és hogy csökkentheted a faggyúfelesleget a NIVEA-val.

Mi az a faggyú?

A faggyú egy természetes, zsíros anyag, amelyet a bőr faggyúmirigyei termelnek. Lipidekből, viaszokból és más molekulákból áll, és olyan védőgátat képez, amely csökkenti a vízveszteséget a testhőmérséklet szabályozása érdekében, és segít a bőr hidratáltságának fenntartásában.  

Emellett védelmet nyújt a baktériumok, gombák és a környezeti szennyeződések ellen, így segít megelőzni a fertőzéseket és a bőrkárosodást. Ezenkívül hozzájárul a bőr textúrájához és fényéhez, segítve az egészséges megjelenést.

Mi az a faggyúmirigy?

A faggyúmirigyek faggyút termelnek, amely egy természetes olaj. A legtöbb ilyen mirigy a szőrtüszőkbe nyílik, lehetővé téve számukra, hogy a faggyút közvetlenül a hajszálra vagy a bőr felületére engedjék ki a pórusokon keresztül.
 szőke fiatal nő tisztító az arcát

Mi a túlzott faggyútermelés

A faggyú elengedhetetlen a bőr egészségéhez az általa biztosított nedvességnek és védelemnek köszönhetően. Ha azonban a faggyúmirigyek a szükségesnél több faggyút termelnek, az különböző bőrproblémákhoz vezethet, mint például: 

  1. Zsíros bőr: A faggyú túltengése fényes vagy zsíros megjelenést eredményezhet a bőr felszínén. 
     
  2. Kiütések: A felesleges faggyú elhalt hámsejtekkel egyesülve eltömítheti a pórusokat, és olyan környezetet hozhat létre, amelyben a pattanásokat okozó baktériumok jól elszaporodnak. Ez gyakran vezet pattanások, mitesszerek és fehér mitesszerek kialakulásához. 
     
  3. Megnövekedett pórusok: A pórusok a faggyú és a törmelék felhalmozódása miatt láthatóan megnagyobbodhatnak, ami megnyújtja a pórusok körüli bőrt. 

A túlzott faggyútermelés 4 oka

  1. Hormonális változások: A hormonok ingadozása, például a pubertás, a menstruáció, a terhesség vagy a menopauza során, esetenként növelheti vagy csökkentheti a faggyútermelést. 
  2. Étrend: Bizonyos élelmiszerek, különösen a magas szénhidrát- és telített zsírtartalmúak, valamint a tejtermékek elősegíthetik a faggyútermelést, illetve megváltoztathatják annak összetételét. 
  3. Stressz: A pszichés stressz hormonális válaszreakciókat válthat ki, és így hatással lehet a faggyútermelésre.
  4. Genetikai tényezők: A családi előzmények és a genetika szerepet játszik abban, hogy mennyire aktívak a faggyúmirigyek, és mennyire hajlamosak a túlzott faggyútermelésre.
Hol vannak a faggyúmirigyek?

7 terület, amelyet gyakran érint a faggyú túltermelés

Az eltömődött pórusok a test bármely pontján előfordulhatnak, ahol faggyúmirigyek találhatók. Bizonyos területek azonban hajlamosabbak az eltömődésre, mivel ezek a mirigyek nagyobb koncentrációban vannak jelen, és nagyobb mértékben vannak kitéve olyan tényezőknek, amelyek hozzájárulnak az eltömődéshez:
szőke fiatal nő Nivea Derma Skin Clear arcmosót használ
  1. Homlok: A homlok a faggyúmirigyek nagy száma miatt a bőrhibák megjelenésének gyakori területe. A homlok a T-zóna része, amely általában zsírosabb, mint az arc többi része. 
  2. Orr (T-zóna): Az orr a T-zóna másik kulcsfontosságú eleme, ahol a faggyúmirigyek aktívabbak. A túlzott faggyútermelés és a környezeti szennyeződéseknek való kitettség kombinációja itt könnyen vezethet eltömődött pórusokhoz. 
  3. Áll: Az áll, amely szintén a T-zóna része, hajlamos az eltömődött pórusokra. A hormonális változások gyakran hatással vannak erre a területre, növelve a faggyútermelést és a dugulások valószínűségét. 
  4. Felső hát: A hát felső részén nagy a faggyúmirigyek sűrűsége, így ez az eltömődött pórusok és pattanások gyakori területe. A háton jelentkező pattanást gyakran nevezik „háti aknénak”.
  5. Vállak: A hát felső részéhez hasonlóan a vállakon is számos faggyúmirigy található, amelyek valószínűleg felesleges faggyút bocsátanak ki, és elősegítik a tökéletlenségek megjelenését, különösen azoknál az egyéneknél, akik erősen izzadnak vagy szűk ruházatot viselnek. 
  6. Mellkas: A mellkas területén is előfordulhatnak eltömődött pórusok, különösen azoknál, akik hajlamosak a testpattanásokra. 
  7. Fejbőr: Bár kevésbé látható, a fejbőrön sok faggyúmirigy található, amelyek eltömődhetnek, ami olyan állapotokhoz vezethet, mint a fejbőr pattanásai.
Tények áttekintése

Faggyú

Faggyú:
A faggyúmirigyek által termelt természetes, olajos anyag, amely hidratáltan és védetten tartja a bőrt. 
  
Túlzott faggyú:
Gyakran a hormonális változások, a táplálkozás, a stressz és a genetika okozza. 
 
Eldugult pórusok:
A faggyúmirigyekből származó felesleges olaj, az elhalt hámsejtek és a szennyeződések miatt alakulnak ki, és olyan gyakori bőrproblémákat okoznak, mint a pattanások és mitesszerek. 
 
Kezelés:
A rendszeres bőrtisztítás és a zsíros bőrhöz igazított hidratáló krémek használata segíthet a faggyúszint szabályozásában és a pórusok eltömődésének megelőzésében.

A faggyúmirigyek eltömődhetnek?

A faggyúmirigyek felelősek a faggyútermelésért, de önmagukban nem dugulnak el. Ehelyett az e mirigyekhez kapcsolódó pórusok és csatornák lehetnek eltömődve. A bőrápoló termékek nem közvetlenül szabályozzák a faggyútermelést, de segítenek csökkenteni a bőrfelszínen lévő felesleges faggyút. Amikor a faggyúmirigyek több faggyút termelnek, ez a felesleges olaj elhalt hámsejtekkel és egyéb szennyeződésekkel keveredhet, ami eltömődött pórusokhoz és esetleges kiütésekhez vezet.

5 módszer az eltömődött pórusok azonosítására

A faggyú túltermelődése eltömődött pórusokat okozhat, itt van, hogyan lehet azonosítani őket:
 fiatal nő csukott szemmel

1. Foltok:

Az eltömődött pórusok elsődleges következménye a foltok kialakulása. Amikor a pórusok eltömődnek, ideális környezetet teremt a baktériumok számára a szaporodáshoz, ami bőrhibák kialakulásához vezethet.

2. Mitesszerek és fehér mitesszerek:

Az eltömődött pórusok mitesszerek és fehér mitesszerek kialakulásához vezethetnek, amelyek az aknés elváltozások típusai. 

3. Bőrirritáció és gyulladás:

Az eltömődött pórusok bőrirritációt, bőrpírt és gyulladást okozhatnak, különösen, ha a pórusok elfertőződnek. 

4. A bőr textúrájának megváltozása:

Durva vagy egyenetlen bőrszerkezet, különösen az eltömődésre hajlamos területeken.

5. Látható pórusok:

A szokásosnál nagyobbnak vagy feltűnőbbnek tűnő pórusok, amelyeket gyakran csillogó vagy zsíros megjelenés kísér a bőrfelületen. Ha látható pórusokkal járó ráncokkal küzdünk, próbáljuk ki a NIVEA Q10 POWER ránctalanító pórusfinomító nappali arckrémet, amely tiszta Q10 + algakivonatot tartalmaz, hogy segítsen minimalizálni a pórusokat, valamint elősegítse a bőr kinézetének mattítását és finomítását.


4 tipp túlzott faggyútermelés esetén - a faggyúmirigy kezelése

  1. Maradj hidratált: Igyál sok vizet a nap folyamán, hogy bőröd hidratált maradjon. 
  2. Kezeld a stresszt: Végezz stresszcsökkentő tevékenységeket, például jógázz, meditálj vagy tornázz rendszeresen. A stressz hormonális változásokat okozhat, amelyek fokozhatják a faggyútermelést. 
  3. Aludj eleget: Törekedj az éjszakánkénti 7-9 óra alvásra. A megfelelő alvás segít szabályozni a hormonokat, amelyek befolyásolhatják az olajtermelést. 
  4. Ne piszkáld az arcod: Minimalizáld az arcod megérintését, hogy csökkentsd az olajok és baktériumok átvitelét a kezedről, amelyek beszennyezhetik a pórusokat és elősegíthetik a bőrhibák kialakulását.

A faggyúfelesleget megszüntető bőrápolási rutin

1. Lépés: Arctisztítás (reggel és este)

Kezdd az arcod mosását egy kifejezetten szalicilsavat tartalmazó, kifejezetten a hibás bőrre kifejlesztett tisztítószerrel, például a NIVEA Derma Skin Clear arctisztító géllel. Ez eltávolítja a sminket és a bőr pórusait eltömítő szennyeződéseket, megelőzve a foltok újbóli megjelenését. Gyengéden masszírozd be a nedves arcbőrbe, ügyelve az érzékeny szemkörnyékre, majd öblítsd le. 

2. Lépés: scrub vagy hámlasztás

Használj gyengéd peelinget, mint például a NIVEA Derma Skin Clear Non-Blemish Face Scrub, amelynek szalicilsav és niacinamid összetevői segítenek a pórusok felszabadításában és a bőr textúrájának finomításában. Hetente egyszer-kétszer használható a foltosodásra hajlamos bőrön.

3. Lépés: tonizálás (nem kötelező)

Használj tonikot, hogy segítsen egyensúlyba hozni a bőr pH-értékét, és eltávolítsa a szennyeződések és a smink maradék nyomait. A NIVEA Derma Clear Skin arctisztító tonik, a foltokra hajlamos bőrre, szalicilsavat és niacinamidot tartalmaz, hogy segítsen helyreállítani a bőr egyensúlyát és hidratálja azt anélkül, hogy eltömítené a pórusokat. 

4. Lépés: alkalmazz szérumot

A foltok kezelésére megfontolhatod a niacinamidot tartalmazó arcszérumokat. A niacinamid segíthet szabályozni az olajtermelést, ami minimalizálhatja az eltömődött pórusok megjelenését.

A NIVEA Derma Skin Clear Rebalance & Protect szérum B5-provitaminnal, niacinamiddal és hialuronsavval gazdagított szérum segít csökkenteni a bőrhibákat, megnyugtatja a bőrt és erősíti a bőrgátat.

5. Lépés: hidratálás (reggel)

A bőr hidratálásához felesleges olaj hozzáadása nélkül használj könnyű hidratálót. Aloe Verával és glicerinnel kialakított formulája segít a mély hidratálásban anélkül, hogy fényes megjelenést hagyna maga után. Más összetevők, például a hialuronsav szintén jó kiegészítői lehetnek a hidratálásnak.

6. Lépés: esti ápolás

Használj célzott bőrápoló terméket éjszakára, például egy olyan, a bőrön hagyható hámlasztót, mint a NIVEA Derma Skin éjszakai hámlasztó. Szalicilsavval, glikolsavval és niacinamiddal segít eltávolítani az elhalt felszíni sejteket és felszabadítja a pórusokat. Naponta este használva segít csökkenteni a tökéletlenségeket, és megakadályozza azok újbóli megjelenését. 

7. Lépés: napvédelem

Fejezd be a reggeli rutinodat egy széles spektrumú, legalább 30-as fényvédő faktorú fényvédővel, különösen, ha olyan kezeléseket használsz, amelyek növelhetik a napérzékenységet. A NIVEA SUN Shine Control Napozó Arckrém FF50  ideális választás, mivel segít felszívni a felesleges zsírt a bőrfelszínről, miközben véd az UVA/UVB okozta bőrkárosodás ellen. 

NIVEA Derma Skin Clear a felesleges faggyú csökkentésére

A NIVEA Derma Skin Clear termékcsalád klinikailag tesztelt termékcsaládja segít kezelni a bőrhibákra hajlamos bőrt. A termékcsalád olyan speciális termékeket tartalmaz, amelyek segíthetnek a faggyúfelesleg kezelésében, kezelve az ezzel kapcsolatos problémákat és elősegítve a tisztább arcbőrt.

A termékcsalád niacinamid, szalicilsav és glikolsav összetevőket tartalmaz, amelyek segítenek a pórusok eltömődésének megszüntetésében és a bőr hámlásában, hogy elősegítsék a simább, egyenletesebb arcszín kialakulását. A termékek rendszeres használata segít javítani a bőr textúráját és tisztaságát, így ideális megoldás azoknak, akik tisztább, egészségesebbnek tűnő arcbőrre vágynak.

Miért fontos akkor is naptejet viselni, ha túlzott faggyútermelést tapasztalsz?

Sokan, akiknél a faggyútöbbletet tapasztalják, attól tartanak, hogy a naptej zsírosabbá teszi a bőrüket, eltömíti a pórusokat, és kiütésekhez vezet. A naptej kihagyása azonban komoly következményekkel járhat a bőr egészségére nézve, ezért mindig használjunk fényvédő krémet, mielőtt kimegyünk a szabadba. A zsíros bőrre való megfelelő fényvédő krém megtalálása kihívást jelenthet, ezért a NIVEA kifejlesztett egy olyan fényvédőt, amely kifejezetten ezekre az aggodalmakra lett kifejlesztve. 

A NIVEA SUN Derma Skin Clear napozó arckrém FF50+ azonnali védelmet nyújt az arcra a bőr idő előtti öregedéséért felelős UVA/UVB sugarak és a nap kék fénye ellen. Anti-Blemish Complex + niacinamid hatóanyagú fényvédője révén ez az arcvédő nem tömíti el a pórusokat és megelőzi a bőrhibákat. 

Összegzés

A faggyú egy természetes olajos anyag, amelyet a faggyúmirigyek termelnek, hogy segítsen a bőr sikosításában és védelmében. A faggyútöbblet, amelyet gyakran a genetika hajlam, a hormonok, a stressz, a táplálkozás vagy bizonyos gyógyszerek okoznak, zsíros bőrhöz és eltömődött pórusokhoz vezethet, de a megfelelő bőrápolási rutin segíthet kezelni ezeket a problémákat. A rendszeres tisztítás és a speciális ápolás megelőző intézkedéseket jelent. Tartós faggyútöbblet vagy súlyos pattanások esetén további tanácsokért bőrgyógyászhoz kell fordulni.

Gyakran ismételt kérdések

Változik a faggyútermelés az életkorral?

Igen, a faggyútermelés az életkor előrehaladtával csökken, ami szárazabb bőrhöz vezethet.

Mindenkinél más a faggyútermelés?

Igen, a faggyútermelés egyénenként változik, és a genetikai hajlam is befolyásolhatja. 

Különbözik-e a faggyútermelés a férfiak és a nők között?

Általában a a magasabb androgénszint miatt a férfiak hajlamosak fokozott bőrzsírtermelésre. 

A faggyú hozzájárulhat a haj egészségéhez?

Igen, a faggyú segít hidratálni és kondicionálni a hajat, de a felesleges faggyú zsírossá teheti a hajat.

Hogyan hat az időjárás a faggyútermelésre?

A meleg és párás időjárás serkentheti a faggyútermelést, míg a hideg és száraz időjárás csökkentheti azt.

A stressz hatással lehet a faggyútermelésre?

Igen, a stressz olyan hormonális változásokat idézhet elő, amelyek fokozott bőrzsírtermeléshez vezetnek, és rontják a bőr állapotát.

A bőrápolási termékek befolyásolhatják a faggyútermelést?

Igen, a túlságosan erős vagy bőrszárító bőrápolási termékek használata serkentheti a faggyútermelést, mivel a bőr megpróbálja kompenzálni az olajveszteséget.