„Megérdemlem ezt a sütit, hisz egy órát edzettem.” Sajnos mélyen gyökerezik az a mítosz, miszerint az étrend nem számít, ha tornázuk. Pedig ez butaság. Minden a kalóriákról szól. Általában érvényes, hogy a kalóriakiadásnak kissé meg kell haladnia a bevitt mennyiséget.
Az ideális kalóriabevitelt kiszámíthatod a BMR (alapanyagcsere) alapján: 655 + (9,6 * TESTTÖMEG kg-ban) + (1,8 * MAGASSÁG cm-ben) - (4,7 * ÉLETKOR években). Az eredmény kalóriában jelenik meg. Az így kapott számot még meg kell szorozni az úgynevezett aktivitási faktorral. 1,2 és 2,2 között mozog. A számot, amellyel beszorzod a BMR-t, az alapján válaszd ki, hogy mennyire igényes a fizikai aktivitásod. Ha ez csak napközbeni járkálást jelent, válaszd az 1.2 értéket, ha kétfázisú edzéseid vannak, szorozd meg a BMR-edet 2,2-vel. Így megkapod az egy nap alatt elfogyasztandó kalóriák számát.
A BMI kalkulátor segítségével kiszámolhatod, ideális-e a testsúlyod. Elég ismerned a magasságodat és a jelenlegi testsúlyodat.
Ha Tabata órán elégetsz 450 kalóriát, de aztán bedobsz egy hamburgert, ami kb. 750 kalória, akkor bizony füstbe megy az edzés.
De most őszintén. Ki tudja elképzelni az életet hamburger vagy egy jó jégkrém nélkül a strandon? Az egészséges és a kevésbé egészséges ételek aránya 80/20 kellene hogy legyen. Ha tartod magad ehhez a szabályhoz, és odafigyelsz rá, hogy a kalóriabevitel ne haladja meg a leadást, előbb-utóbb eléred a megálmodott alakot.