Woman applying face serum

Mi az a szérum rétegezés?

Alakítsd ki igényeid szerint az arcápolási rutinodat a NIVEA Cellular szérumokkal! Ismerd meg, hogyan rétegezd a szérumokat, a szakértőnk, Dr. André Mahns tippjeivel.

Ismerd meg a szakértőnket

Ehhez a cikkhez Dr. André Mahns-szal - aki a Beiersdorf AG Globális Fejlesztési Vezetője Arcápolás Kategóriában – dolgoztunk együtt. Dr Mahns biológiából doktorált, és több mint 15 éves tapasztalata van a Beiersdorf kutatási területén, így első kézből származó ismeretekkel rendelkezik a bőrápolás és a kozmetikai összetevők területén. A cikk különböző részeinél találkozhatsz Dr. Mahns idézeteivel, amelyek „szakértőnket idézzük” megjelöléssel szerepelnek.

Mi a szérum rétegezés?

Valószínűleg már tudod, mik azok a szérumok – hiszen manapság elég népszerűek. Nagy valószínűséggel már használsz szérumot a bőrápolási rutinodban, és nem véletlenül! Ezek gazdagíthatják a rutinodat aktív összetevőkkel, amelyek segítenek gyorsabb eredményeket elérni, mint amikor csak krémet és tisztítót használsz.

 

Most pedig – képzeld el, hogy több mint egy szérumot használsz a rutinodban. Alkalmazz egyet az arcodra, majd rétegezz rá egy másikat, és talán egy fényvédős arckrémet... Nos, ez a szérum rétegezés lényege! A szérumok általában sokkal könnyebb formulával rendelkeznek, mint az arckrémek, ami megkönnyíti hogy egymás után használd őket anélkül, hogy túlterhelnéd a bőrt, és a termék „lecsúszna” az arcodról. Természetesen nem mindenki számára szükséges egymás után több szérum használata (erről hamarosan beszélni fogunk), de jó lehetőség lehet a különböző bőrápolási igényekhez szükséges összetevők kombinálására.

3 nivea face serums

Szakértőnket idézzük:

„A szérumok rétegezése lehetővé teszi, hogy különböző termékek hatékonyságát kombináld, ezáltal személyre szabhatod a bőrápolási rutinodat. A saját bőröd aktuális igényeihez igazíthatod az arcápolásodat hatékony termékekkel.

Kutatásaink során sikerült bizonyítanunk, hogy a rétegezés plusz előnyt nyújt a rutinban egy kiválasztott bőrápolási paraméter, nevezetesen a hidratálás példáján. Azért a hidratálást választottuk kísérletünk alapjául, mert ez a paraméter szépen vizualizálható. Megmutatja, a bőr hidratáltságán keresztül, hogy a rétegezés hozzáadott értéket képvisel.

Kezdve egy viszonylag száraz állapotú bőrrel, a NIVEA CELLULAR Expert Filler C-vitamin Szérum már képes volt jó hidratáló teljesítményt nyújtani. Ezt követően a NIVEA CELLULAR Expert Filler Hialuron Feltöltő Szérumot rétegeztük a C-vitamin Szérummal: az egész arc így egyértelműen hidratáltabbá vált.”

– Dr. Mahns 

Ezzel együtt – vannak bizonyos szabályok a szérumok rétegezésére, ezért folytasd az olvasást!

Kinek hasznos a szérumok rétegezése?

woman touching her face after applying serum
A szérumok rétegezésének szépsége, hogy teljesen személyre szabhatod a bőröd igényei szerint. Ez azt jelenti, hogy ha nagyon száraz a bőröd, akkor a több szérum használata végre segíthet helyreállítani a nedvességet és véget vetni a hámlásnak. Viszont, ha a bőröd zsíros és hajlamos a tökéletlenségekre, dönthetsz olyan szérumok rétegezése mellett, amelyek szalicilsavat vagy antioxidánsokat tartalmaznak. Nincs egyetlen, mindenki számára megfelelő megoldás. Mindenki profitálhat a szérumok rétegezéséből, de a rutinodnak nagyon személyre szabottnak kell lennie az egyéni igényeidnek megfelelően.

Szakértőnket idézzük: 

„Az én tanácsom az, hogy próbáld ki saját magad, és igazítsd a bőröd aktuális igényeihez. A bőr igényei nem mindig ugyanazok, például az éghajlat vagy az évszak függvényében is változhatnak.  

Ha először szeretnél szérumokat rétegezni, érdemes nagyon kis mennyiségekkel kezdeni, kipróbálni, hogy mennyi szérumot tud a bőr felszívni, és mi az, ami jó érzés.”


– Dr. Mahns 

Hogyan rétegezzük a szérumokat –
fontos szabályok

Bár a rutinod egyéni, van néhány általánosan ajánlott módszer, amikor a szérumok rétegezéséről van szó.

 

1. szabály: Válaszd ki a megfelelő terméket

A bőrtípusod, életkorod, bőröd érzékenysége, allergiáid, valamint sok más tényező függvényében különböző termékeket választhatsz ki. Figyelj a hatóanyagokra és a termékleírásokra, elsősorban, hogy megértsd, hogy a termék megfelel-e a bőröd igényeinek. A megfelelő termék nélkül a rétegezés nem lesz olyan hatékony.

Ezenkívül egyes összetevőket nem szabad együtt használni, mert irritációt okozhatnak, vagy egyszerűen kioltják egymást. Ezzel később egy külön szakaszban foglalkozunk.

2. szabály: Az alkalmazás sorrendje – Szakértőnket idézzük:

„Általánosságban elmondható, hogy a folyékonyabb, könnyebb termékektől a táplálóbb, gazdagabb termékek felé érdemes haladni. Ez biztosítja az optimális felszívódást a bőrön keresztül. Ellenkező esetben a nehezebb, táplálóbb szérumok megnehezíthetik a könnyebb termékek felszívódását.”  – Dr. Mahns 

Egyszerű szavakkal: haladj a könnyebbtől a gazdagabbig. Kezdd azzal, hogy összehasonlítod a termékek textúráját a kezedben. A legfolyékonyabb szérumok kerüljenek a bőrödre először, majd a krémesebbek. Ha a szérumod fényvédőt tartalmaz, azt hagyd a végére.
layering face serum with light texture

1. Könnyed

– a legfolyékonyabb és legkönnyebb szérumot használd először.

layering serum with a thicker texture

2. Nehezebb, gazdagabb

 – második lépésként válthatsz egy gazdagabb formulára.

woman layering skincare

3. Legvastagabb, leggazdagabb

 – a legkrémesebb állagú szérumokat rétegezd utoljára.

woman's face with sun shining on it

4. UV védelem

 – egy fényvédőt tartalmú termék zárja le a rutinodat.

3. szabály: Szánj időt minden rétegre

Tarts egy kis szünetet, és ne feledd, hogy az arcápolás szórakoztató és nagyszerű módja a relaxálásnak. Ha egy kicsit lassabban haladsz, az segít, hogy minden réteg megfelelően felszívódjon a bőrbe – tehát ne siess. Egyébként sem tart sokáig, mivel a szérumok textúrája általában nagyon könnyű és gyorsan felszívódik. 

Kezdj csak néhány csepp szérummal – ha a termék pipettás, csöppentsd a kezedre vagy közvetlenül az arcod bőrére és próbáld elkerülni az applikátor érintését. Ez a leghigiénikusabb módja a pipetták használatának, mivel ha érintkezik a bőrrel, fennáll a lehetősége, hogy olajok vagy baktériumok kerülnek a termékbe. Finoman masszírozd vagy ütögesd be a szérumot a bőrbe és adj neki egy percet hogy teljesen felszívódjon, mielőtt a következőt alkalmaznád.

 

Különböző hatóanyagú szérumok rétegezése

Már említettük, hogy egyes összetevők kiegészítik egymást, másokat azonban nem szabad keverni. Ezenkívül vannak amik növelhetik a bőr fényérzékenységét, ami azt jelenti, hogy ezeket leginkább éjszaka érdemes használni, vagy magas fényvédő használatát igénylik az alkalmazásuk után. A legjobb, ha alaposan utánanézel egy adott összetevőnek, hogy kövesd a biztonságos használat útmutatóit. Ebben a cikkben csak a legnépszerűbb kozmetikai összetevőkre és azok kulcsfontosságú jellemzőire fogunk összpontosítani.
moisturising ingredients visualization of droplets

Hidratáló hatóanyagok

A hialuronsav hidratálja a bőrt és javítja a vízmegtartó hatását, így a bőr nem szárad ki olyan gyorsan. Ez az összetevő nagyon biztonságos, mivel természetesen megtalálható a bőrben. Különösen jól működik a niacinamiddal és a glicerinnel – más hidratáló és regeneráló anyagokkal, erősítve a hidratáló hatásukat. A niacinamid szintén jó kombináció lehet a bakuchiol-lal és a retinoidokkal, elősegítve az antioxidációt.
antioxidants visualization of ingredients

Antioxidánsok és öregedésgátló hatóanyagok

Az E-vitamin, a Q10 koenzim és a C-vitamin az első, ami eszünkbe jut, és nem véletlen, hogy remekül kiegészítik egymást. Az E-vitamint gyakran használják a C-vitamin stabilizálására a bőrápoló formulákban, fokozva az antioxidáns tulajdonságokat, és elősegítve a fiatalos megjelenésű, egészséges ragyogású bőrt.

Egy további megjegyzés - a C-vitamin érzékeny a fényre, és könnyen lebomlik, ha napfénynek van kitéve. Ezért ajánlott a C-vitamin tartalmú formulákat zárt, fénytől védett helyen tárolni, hogy megőrizzék hatékonyságukat.

Bakuchiol ingredient visualization

Hatóanyagok a bőrhibák és akne ellen

A retinolnak erős, bizonyított hatása van az akne és a pigmentáció csökkentésében, de túl magas koncentrációban vagy érzékeny bőr esetén még alacsony koncentrációban is irritálhatja a bőrt. Ezért nem ajánlott más irritáló anyagokkal vagy hámlasztókkal, például AHA/BHA savakkal vagy szalicilsavval koncentrált formában keverni. Emellett növeli a bőr fényérzékenységét, így bármilyen retinol tartalmú kezelés során magas, FF50-es UV-védelmet kell biztosítani a bőr számára.

A retinol növényi alapú alternatívája a bakuchiol, amely hasonló előnyöket kínál, de sokkal kíméletesebb a bőrhöz. Ezt megtalálhatod az egyik NIVEA szérumban, valamint más arcbőrápoló termékekben is.

Szakértőnket idézzük:

Óvatosnak kell lenned, ha olyan aktív összetevőket kombinálsz, amelyekről tudod, hogy irritációt okozhatnak, mint például a magas koncentrációjú savak vagy a retinol. A különböző NIVEA CELLULAR Expert szérumok esetében a kombináció kompatibilitása biztosított. Ezekhez a termékekhez bőrgyógyászati tolerancia teszt is készült, amely klinikailag igazolja a termékek egymásra rétegezésének bőrrel való kompatibilitását.” – Dr. Mahns

nivea cellular serums with safe to lazer badge

Kész szérum rutin példák

Inspirációra vagy egy példára van szükséged a kezdéshez? 3 használatra kész szérum rétegezési rutint készítettünk a biztonságosan rétegezhető NIVEA Cellular szérumok segítségével. Lehet, hogy az egyik éppen neked való?

 

 

Reggeli szérum rutin a hidratált bőrért + ragyogó hatásért

Reggeli szérum rutin a ragyogó bőrért + ránctalanító hatásért

Esti szérum rutin a hidratált bőrért + ránctalanító hatásért

NYERD MEG. RÉTEGEZD BÁTRAN. IMÁDNI FOGOD.

TESZTELD ÚJDONSÁGAINKAT A BŐRÖD IGÉNYEINEK MEGFELELŐEN

Válaszd ki újdonságaink közül azt, amelyik jobban megfelel a bőröd igényeinek, és nyerd meg!

Gyakran ismételt kérdések –
válaszol Dr. André Mahns szakértő

Helyettesítheti a különböző szérumok rétegezése a nappali arcápolót?

A könnyebb szérumok önállóan vagy rétegezve jó alternatívát jelenthetnek a nappali krém helyett, a bőr igényeitől függően. Azonban a legtöbb nappali krém már tartalmaz beépített fényvédő faktort, így ha például nem használod a nappali krémedet a szérumok rétegezésekor, fontos, hogy a rutinodat egy olyan szérummal fejezd be, amely magas szintű UV-védelmet nyújt.

Hány réteg ideális az optimális bőrápolási hatás eléréséhez anélkül, hogy túlterhelné vagy eltömítené a bőrt?

Erre a kérdésre nincs általános válasz, mivel sok különböző tényezőtől függ: Milyen aktuális egyéni bőrigényeid vannak? Szükséged van intenzívebb hidratálásra, ránctalanító hatásra, vagy extra ragyogásra? Ez a szérumok textúrájától és az alkalmazott mennyiségtől is függ – a szérumokat óvatosan alkalmazd, nem szükséges extra vastag réteget felvinni, mivel a finom szérumok általában magas aktív összetevő arányt tartalmaznak.

Nem okozhat bőrproblémákat a rétegezés, mert a sok aktív összetevő miatt „túlápolom” a bőröm?

A kockázat nem magasabb a szérumok rétegezésével, mint a normál, több lépésből álló bőrápolási rutin esetén, amely szérumot, nappali ápolást, szem/specializált terméket és napvédelmet tartalmaz. Figyeld meg a bőröd igényeit, és szükség esetén módosítsd az alkalmazott mennyiségeket.

Milyen gyakran használjak szérumokat?

Ez a bőröd egyedi igényeitől függ, amelyek például az év során az évszakokkal is változhatnak. Általánosságban ajánlott a szérumokat reggel és este alkalmazni, a céljuknak megfelelően. Jó ötlet lehet a rétegezést reggel és este megosztani: Reggel például kombináld a NIVEA CELLULAR Expert Filler C-vitamin Ragyogást Fokozó Szérumot a NIVEA CELLULAR Expert Filler Nappali Arcápoló UV Szérum Fluid FF50-el, este pedig a NIVEA CELLULAR Expert Filler Hialuron Feltöltő Szérumot a NIVEA CELLULAR Expert Lift Bakuchiol Szérummal.