Mint a test legnagyobb érzékszerve, a bőr legfontosabb feladata, hogy megvédjen bennünket a külső hatásokkal szemben. Mint egy kabát, úgy biztosítja, hogy egy nyomás vagy ütés hatására ne sérüljünk meg azonnal. Egyfajta előrejelző rendszerként az olyan veszélyek ellen is figyelmeztet, mint a magas hőmérséklet vagy az extrém hideg, ilyenkor fájdalmat vagy viszketést tapasztalhatunk.
A bőr savköpenye emellett a baktériumok és a parazitákkal szemben is megóvja a testünket.
Hőmérséklet-szabályozóként a bőrünk azért is felel, hogy állandó testhőmérsékletet biztosítson a szervezetünk számára. Meleg időben a vérkeringés felélénkül az ereinkben, és hő szabadul fel. Amikor ez nem elegendő a hőmérséklet-szabályozáshoz, izzadni kezdünk, amely segít lehűteni a szervezetünket. Hideg időben ennek az ellenkezője történik. A vérkeringés lelassul annak érdekében, hogy a szervezetünk a testen belül tartsa a hőt. Ezért érezzük fagyosnak a kezeinket és lábainkat a hidegebb időszakokban.
A bőrünk a napfény ellen is véd. Ha UV-sugarakkal érintkezünk, a bőrünkön egy vastagabb szaruréteg alakul ki, és sötét pigmentfoltok jelennek meg rajta, vagyis legbarnulunk. Mindkét folyamat egyfajta szűrőként viselkedik a káros napsugarakkal szemben, amelyek így csak bizonyos mértékben hatolnak be a bőrbe. A napfény okozta károsodást a bőrünk részben képes helyrehozni, azonban ehhez időre van szüksége. A természetes védőfunkció támogatásához mindig használj megfelelő faktorszámú napvédő terméket.